• Bára

Inspirace č. 1 - Barvy / Jak s nimi?

Aktualizováno: 14. 11. 2021

Barvy mají velikou moc. Ovlivňují, jak se cítíme a jak nás vnímají ostatní.

Umí zdůrazňovat a vytvářet dynamiku, jako i schovávat nedostatky a uklidňovat.


Každému z nás přitom bude slušet něco jiného, podle tónu pleti, barvy vlasů apod.. Otázkou výběru vhodné palety barev pro každého se zabývá tzv. typologie barev.


 

Porozumění barvám se může zdát trochu jako věda, ale základy nejsou vůbec složité, a když víme, co děláme, výsledek se vždy dostaví.

 

Jak barvy vnímáme je do velké míry individuální záležitostí našeho zraku a mozku, na druhou stranu existují jednoduché teoretické principy, které shrnují, jak barvy a proč barvy fungují na každého z nás podobně. 

Co je to vlastně barva?


Barva není věcí fyzickou, ale fyzikální. Jde o pouhou veličinu vlnění světla.


Základní spektrum barev je tvořeno z 12 odstínů, které jsou podle svých vztahů řazeny do tzv. barevného kruhu. Těchto 12 odstínů dělíme na barvy primární, sekundární a terciálníPrimární barvy jsou základem celého barevného kruhu, jsou to jediné barvy, které nelze vytvořit smícháním jiných barev.

Když smícháme barvy primární mezi sebou získáme barvy sekundární.

Smícháním jedné primární a jedné sekundární pak získáme barvy terciální.Neutrální barvy

Jedná se o barvy, které nenajdeme v barevném kruhu. Zpravidla bývají spíše tlumené a můžeme si pohrát s různými odstíny. V základu se ale jedná o univerzální barvy, které nejsou nijak rušivé a je snadné je kombinovat - proto jsou to barvy neutrální :). Konkrétně se bavíme třeba o černé, bílé, šedé, hnědé, béžové, námořnické modré... Jsou nadčasové a nejspíš nikdy nevyjdou z módy.Odstíny barev

Barevný kruh se skládá ze dvanácti základních odstínů, se kterými lze dále pracovat pomocí ubírání/přidávání sytosti, jasu a kombinováním různých odstínů.

Sytost je určena tím, kolik daná barva obsahuje základního pigmentu. Ubíráním sytosti vznikají pastelové odstíny, které jsou silně tlumené bílou nebo šedou barvou. To z nich dělá jemné a ne tolik výrazné barvy. Naopak ničím netlumená barva je sytá a jasná, jedná se o tzn. “čistý tón”. To jsou barvy ve své nejintenzivnější podobě, v plném jasu. Jas určuje množství světla, které daná barva odráží. Tmavé barvy větší část světla pohltí a přemění na teplo, světlé barvy naopak světlo odráží.
Teplota barev

Důležitým faktorem je také teplota barev. Podvědomě totiž působí na naši psychiku. Výběrem vhodné teploty barvy můžeme ovlivnit, jak působíme na ostatní.

Teplé barvy v nás vyvolávají hřejivé, vlídné pocity, neboť obsahují žlutý podtón, který nám podvědomě evokuje slunce a oheň. Patří mezi ně červená, žlutá a oranžová, nebo třeba i světlejší zelená.

Studené barvy mají modrý podtón a tak „ochlazují“ jakoukoliv plochu, na které jsou použity (outfit, stěna pokoje…). Patří mezi ně modrá, fialová, tmavě zelená.

 

A jak je tedy kombinovat?
Při kombinování barev je základní otázkou, jaký efekt chci výsledně vyvolat, jak chci působit. Existuje mnoho způsobu, podle kterých k sobě můžeme ladit barvy. Pokusím se stručně shrnout ty nejznámější a nejdůležitější z nich.


Komplementární barvy

Můžeme je také znát pod pojmem doplňkové barvy. Jsou to barvy, které leží na opačné straně barevného kruhu/spektra a vytváří ostrý kontrast.


Komplementární barvy používáme, když chceme dosáhnout výrazného barevného vyjádření. Často se jedná o dobře známé a odzkoušené kombinace, např. modrá s oranžovou, či žlutá s fialovou. Protichůdné barvy se skvěle doplňují nejen vizuálně, ale i svým působením na člověka. Jde o kombinaci teplé a studené barvy, vzniká zde tedy jakási vyváženost všech aspektů. :)

Barvy nemusí být vždy syté, stejný princip můžeme aplikovat v barevném kruhu s tlumenými, či pastelovými barvami.


Kombinace analogických barev
Při této kombinaci využíváme barvy a odstíny ležící na barevném kruhu vedle sebe. Dosáhneme tak minimálního kontrastu. Tato kombinace působí spíše nevýrazným dojmem a je vhodná, když máme náladu na tlumené barvy, ale nechceme zůstat u jedné.


Monochromatická kombinacePři tomto schématu využíváme pouze různé odstíny jedné barvy. Tato kombinace nabrala v poslední době na popularitě. Není se čemu divit – kombinování v tomto stylu je jednoduché, ale velmi efektní; působí upraveně a stylově, ale není to vůbec „nuda“, i když jde o jednu a tu samou barvu. Lidské oko není přehlceno mnoha barvami, ani extrémním kontrastem.


Neutrální kombinace


Jak už bylo zmíněno výše, jedná se o tlumené, zemité odstíny. Můžeme je kombinovat mezi sebou, pokud nechceme moc riskovat. Pokud chceme outfit oživit, doporučuje se přidat k neutrální barvě nějakou sytější, outfit zvýraznit zajímavým střihem či vzorem, nebo přidat výrazný doplněk.

Jak na nás barvy působí?

Každá barva na nás působí jinak. Tohle je samozřejmě velmi individuální, ale nyní budeme vycházet z obecných vlastností vyvozených z psychologických experimentů.

Modrá – stabilita, harmonie, klid, mír a důvěra.

Fialová – tajemnost, spiritualita, duchovno, srdečnost vycházející ze sloučení protipólů červené a modré.

Červená – odvaha, akce, vášeň, nebezpečí, vzrušení, horko a energičnost.

Žlutá – štěstí, optimismus, léto, ale i varování, symbolizuje moudrost a inteligenci.

Zelená – růst, plodnost, zdraví, štědrost, evokuje rozdávání lásky a motivuje.

Tyrkysová – spojuje modrou a zelenou a jejich vlastnosti, evokuje čistotu, uklidňuje, povzbuzuje sebevědomí a fantazii.

Hnědá – trpělivost, spolehlivost, stabilita, hospodárnost.

Oranžová – kreativita, dobrodružství, nadšení, úspěch a vyváženost.

Černá – síla a tajemno, elegance, důmyslnost, propracovanost, ale i zlo a smutek.

Bílá – čistota, nevinnost, perfekcionismus, zvětšuje a rozjasňuje prostor.


Jak tedy vybrat tu správnou barvu?

Ačkoliv existuje spousta teorií a návodů, které vám mohou pomoci v hledání těch správných barev přímo na míru, na konci tu největší roli hrají vaše vlastní pocity. Ať už se rozhodnete následovat jakoukoliv metodu a posuzovat barvy podle barevné typologie či psychologie, nezapomeňte do svého života zařadit hlavně to, v čem se cítíte nejlépe a dělá vám to radost. A to platí ve všech oblastech, nejen u barev. ☺Zdroje:

https://www.enii-nails.cz/nase-clanky/barevna-typologie/

https://www.nivea.cz/tipy-rady/pece-o-plet/barevna-typologie

https://www.sibera-servis.cz/glossary/primarni-barvy/

https://www.gjb-spgs.cz/media/cache/file/e4/barva.pdf

https://lenkadoleckova.cz/blog/zaklady-teorie-barev-i-jak-barvy-ovlivnuji-emoce-lidi

https://www.estav.cz/cz/1746.teorie-barev-michani-a-modely-barev

https://www.enii-nails.cz/nase-clanky/barvy-a-jejich-pouziti/

https://www.cirkumo.cz/barva-jako-nastroj-designera-2/

225 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše