Často kladené otázky

Darování

Jaké oblečení mohu darovat?


Oblečení - dámské, pánské i dětské - na všechny sezóny a všech velikostí. To, které již nenosíte, ale někdo jiný si ho rád koupí. Nesedící střih, nevhodný dárek nebo dokonce nikdy nenošené kousky ještě s cenovkou! Oblečení bez defektů a čisté, od jara až po zimu. *Tip č.1: Kousky, které už nejsou zachovalé a tudíž vhodné k prodeji můžete darovat do textilních kontejnerů. *Tip č.2: Nejvzácnější je pro nás pěkné oblečení pánské a dětské. To bývá v dobré kvalitě velmi nedostatkové.
Mohu darovat i jiné věci než oblečení?


Ano! Na našich obchodech toho prodáváme mnohem více. Kromě oblečení můžete darovat také:

  • obuv (dámskou dětskou, pánskou)
  • doplňky (např. kabelky, čepice, šátky, šály, pásky atp.).
  • veškerou bižuterii
  • bytový textil (např. ložní prádlo, ručníky, záclony, ubrusy atp.)
  • sklo a keramika (např. nádobí, kuchyňské vybavení, vázy a dekorace)
  • hračky a dětské předměty (např. kočárky, autosedačky, dětský textil)
*Tip: Vzácností jsou pro nás kabelky a boty v pěkném stavu.
Co nedarovat?


Pokud nám chcete opravdu pomoci, nedarujte nám prosím: - oblečení špinavé, zapáchající, potrhané - pozůstalosti po prarodičích (naše zkušenost je, že 95% pozůstalostí neumíme nijak využít, jedná se z většiny o oblečení, o které zákazníci nemají zájem) - oblečení a doplňky s potiskem reklamního loga Veškeré dary, které nejsou prodejné, představují přítěž pro náš běžný chod, protože s nimi není lehké zodpovědně naložit. Vždy se jedná o položku, která zvyšuje naše provozní náklady, což ve výsledku vede k nižším příspěvkům pro neziskové organizace.
Co se děje s darovaným oblečením?


Veškeré dary putují nejdříve do centrálního skladu v Ostravě, kde ho naše dámy protřídí - podle kvality, druhu a sezóny. Následně je oblečení distribuováno do našich obchodů v Ostravě a v Praze. Na náš provoz nečerpáme žádné dotace ani granty. Proto nejprve uhradíme naše provozní náklady a následně veškerý zisk z prodeje darujeme 6 českým neziskovým organizacím. Více informací o podporovaných organizacích najdete ZDE.
Co se děje s oblečením, které není prodejné?


V našich obchodech prodáváme kousky v pěkném stavu, módní, čisté, funkční. Pro neprodejné oblečení se bohužel težko hledá jiné uplatnění a pro nás to vždy představuje zvýšení nákladů (a tudíž nižší podporu neziskových projektů). Spolupracujeme s řadou poskytovatelů sociálních služeb, ale v realitě končí většina nepoužitelných kousků u lokálního zpracovatele odpadu.
Kde mohu darovat?


Možností, kde darovat, máte hned několik: 1) ODKUDKOLIV - Díky spolupráci se Zásilkovnou můžete poslat balík darů do 5 kg z jakéhokoliv výdejního místa Zásilkovny zdarma více ZDE. 2) NA OBCHODECH - Dar můžete donést osobně do jakéhokoliv z našich obchodů. Adresy naleznete ZDE. 3) NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH - 4) NA SKLADĚ - Máte-li větší množství darů a jste z Ostravy, můžete darovat na našem centrálním skladě v rámci otevírací doby.
Mohu darovat elektro?


Elektrické přístroje nemůžeme prodávat, protože neposkytujeme záruku. Ale pro náš provoz se nám toho mnoho hodí. Např. mobilní telefony, vysavače, počítače, mikrovlnky, rychlovarné konvice, ledničky atp.

Neziskovky

Jaké neziskovky podporujete?


Informace o podporovaných projektech naleznete ZDE.
Jak podpora funguje?


Naším cílem je tvořit svobodné finance. Vybraným projektům darujeme veškerý zisk z prodeje svobodně a s důvěrou. Nežádáme doložení, jak bylo s prostředky naloženo, ani nelimitujeme jejich využití. To vše díky tomu, že podporované projekty dobře známe.
Jak je podpora vyplácena?


Před pandemií jsme vypláceli podporu neziskovým projektům každý měsíc, kdy na základě uzávěrky bylo zřejmé, kolik peněz jsem utržili. Uzavření maloobchodu kvůli onemocnění Covid - 19 nás přimělo k přehodnocení situace. Nyní procházíme transformací a s napětím očekáváme, co si na nás vláda nachystá. V případě stabilně otevřených obchodů chystáme model vyplácení příspěvků na kvartální bázi tak, aby naše ekonomická situace byla co nejstabilnější.
Jak byly podporované projekty vybrány?

Chystáte se podporovat i jiné projekty?


Ano. Jak Moment roste, přibírá postupně i další podporované neziskovky. Našim cílem je rozšiřovat komunitu dárců, otvírat nové obchody a díky tomu podporovat více neziskových projektů.

Nakupování

Co se děje s penězi z prodeje?


Jsme nezisková organizace, prodáváme darované přeměty a veškerý zisk darujeme podporovaným projektům. Náš sběr i prodej předmětů probíhá v rámci registrované veřejné sbírky. Řídí se tedy zákonem č. 117/2001 Sb Svým nákupem přispíváte na účet veřejné sbírky vedený pro obecně prospěšnou společnost Moment Česká republika.
Co je to věřejná sbírka?


Naše fungování se legislativně řídí zákonem o veřejné sbírce. Veřejně sbíráme jednak hmotné dary (oblečení atd.) a následně sbíráme finance výměnou za tyto dary. Nejedná se tedy o klasický maloobchod. Nepodléháme proto EET, ani vevystavujeme účtenky.
Je možné zboží reklamovat?


Zboží nereklamujeme ani nevyměňujeme. Peníze nevracíme. Vždy se snažíme najít cestu k vzájemné domluvě, ale protože prodáváme oblečení second handové, neumíme po pár dnech určit, zda případná vada byla na oblečení již v době prodeje. Obecně ze zákona nevzniká povinnost second handové zboží reklamovat. Děkujeme za pochopení.
Proč nevydáváte účtenky?


Z pohledu legislativy nejsme maloobchodem v pravém slova smyslu. Náš sběr i prodej předmětů probíhá v rámci registrované veřejné sbírky. Řídí se tedy zákonem č. 117/2001 Sb Nepodléháme EET, neplatíme DPH a neposkytujeme záruky na prodané zboží. Fungujeme na principu komunitní podpory - propojujeme dárce s kupujícímí a výtěžek darujeme ve prospěch potřebných.

INDIVIDU%C3%81LN%C3%8D%20D%C3%81RCOVSTV%C3%8D%20WEB%20(2)_edited.jpg